Neler Yeni

Sunucunun Bilgisayardan Farkı Nedir?

ELFDaily

Uzman
Yönetici
15 Ara 2015
1,604
118
63
21
Bursa

Sunucunun Bilgisayardan Farkı Nedir?

Sunucunun bilgisayardan farkı nedir diye soracak olursanız birçok kişi yanlışlıkla bir sunucunun tipik bir masaüstü bilgisayardan farklı olmadığını düşünüyor . Bu gerçeklerden daha fazla olamazdı. Asgari donanım gereksinimlerini karşılayan hemen hemen her bilgisayar, tek başına bir masaüstü bilgisayara gerçek bir sunucu yapmayan bir sunucu işletim sistemi çalıştırabilir. Masaüstü bilgisayar bir sunucuya kıyasla benzer işlemci hızlarına, bellek ve depolama kapasitesine sahip olsa bile, gerçek bir sunucunun yerini almayabilir. Arkasındaki teknolojiler farklı amaçlar için tasarlanmıştır.

Masaüstü ve Sunucu Arasındaki Temel Farklılıklar

Bir masaüstü bilgisayar sistemi, masaüstü yönelimli görevleri kolaylaştırmak için genellikle kullanıcı dostu bir işletim sistemi ve masaüstü uygulamaları çalıştırır. Aksine, bir sunucu tüm ağ kaynaklarını yönetir. Sunucular genellikle adanmıştır (yani sunucu görevlerinin yanı sıra başka bir görev gerçekleştirmez). Bir sunucu günde 24 saat veri yönetmek, depolamak, göndermek ve işlemek için tasarlandığından, bir masaüstü bilgisayardan daha güvenilir olması ve genellikle ortalama masaüstü bilgisayarlarda kullanılmayan çeşitli özellikler ve donanımlar sunması gerekir.

Sunucu Donanımı

Küçük bir işletme için en iyi seçeneklerden biri, bir masaüstü bilgisayarın sahip olmadığı özellikler ve genişletme seçenekleri sağlamak için bir dosya sunucusu olarak temelden oluşturulmuş özel bir sunucudur . Yapmanız gereken bazı sunucu donanımı kararları şunları içerir:

1. Form Faktörü : Küçük işletmeler için en iyi seçim, bir kule konfigürasyonunda özel bir giriş seviyesi sunucudur.
  2. İşlemci : Performansı ve veri çıkışını artırmak için sunucuya özgü bir işlemci seçin.
  3. Bellek : Gelecekteki yükseltmeler için genişletme yuvaları arayabileceğiniz ve aradığınız kadar bellek satın alın.
  4. Depolama : IDE'ye değil SATA veya SCSI sabit disklerine bakın.

Sunucu İşletim Sistemi

Işletim sistemi (OS) diğer programlar çalışacağı üstündeki yazılım platformudur. Bir sunucu işletim sistemi seçmek kolay bir iş değildir. Gittiğiniz belirli işletim sistemi, sunucunun esas olarak ne için kullanılacağına bağlı olacaktır. Temel dosya sunucuları için küçük bir işletme, personelin en rahat edeceği bir işletim sistemi seçmelidir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konu, belirli bir işletim sistemine en uygun uygulamalarınız varsa.

Ek Sunucu Değerlendirmeleri

Eski bir masaüstü bilgisayardan inşa edilmiş bir temel, seyrek olarak kullanılan sunucu arayan ortalama ev kullanıcısı için çalışabilir. Ancak, küçük işletme sahibi için sorulması gereken soru şudur: İş verilerinize ve işlemlerine yalnızca eski bir donanımla gerçekten güvenmek istiyor musunuz? Çoğu küçük işletme, standart bir masaüstü bilgisayar olarak çalışmaya başlayana kıyasla, özel bir sunucu olmaya hazır bir bilgisayarla çok daha mutlu olacak . Şirketinizin verileri sizin için önemliyse, gitmenin tek yolu budur.

Doğru Sunucuyu Seçme : Sunucu donanımına yatırım yapmadan önce akıllıca seçmenize yardımcı olmak için uygulamaları, depolama, işlemci, form faktörü ve daha fazlasını düşünmeniz gerekir.