Neler yeni
  • Bu kategoriye kaydolmadan konu açabilir konulara cevap yazabilirsiniz!

Çözüldü RX 6700 sistem oyunlarda ekran kartı hatası veriyor

Bir problem çözüldüğünde bu önek işaretlenir.

ELFDaily Help

ELFDaily Help
Kredi
0
RX 6700 sistem oyunlarda ekran kartı hatası veriyor Ekran kartı gb'ı yetmiyor diyip oyunları kapatıyor pubg valorant vb. neden yaptıgını anlamadım islemcim ryzen 5 5600 ekran kartım rx 6700 10 gb.Belki diyeceksiniz ekran kartının gücünü kullanmıyorsun ondan yapıyor ama ultra falan aldığımda pubgde drop giriyor saçma saçma grafigi dusuruncede heralde oyundan atıyor. Hatta bugün tırrrrr tırrr titredi resmen ses sonrada mavi ekran girdi napacagımı bilemedim driver mı güncelliyeyim napayım.?

Çözüm
RX 6700 sistem oyunlarda ekran kartı hatası veriyor Ekran kartı gb'ı yetmiyor diyip oyunları kapatıyor pubg valorant vb. neden yaptıgını anlamadım islemcim ryzen 5 5600 ekran kartım rx 6700 10 gb.Belki diyeceksiniz ekran kartının gücünü kullanmıyorsun ondan yapıyor ama ultra falan aldığımda pubgde drop giriyor saçma saçma grafigi dusuruncede heralde oyundan atıyor. Hatta bugün tırrrrr tırrr titredi resmen ses sonrada mavi ekran girdi napacagımı bilemedim driver mı güncelliyeyim napayım.?

RX 6700 ve Ryzen 5 5600 sisteminizde oyunlarda ekran kartı hatası ve mavi ekran sorunu yaşıyorsanız, birkaç olası sebep ve çözüm adımı vardır. Bu tür sorunlar, donanım veya yazılımla ilgili olabilir. Aşağıda, sorununuz için birkaç çözüm...

ELFDaily

#code
Yönetici
Kredi
14

RX 6700 ve Ryzen 5 5600 sisteminizde oyunlarda ekran kartı hatası ve mavi ekran sorunu yaşıyorsanız, birkaç olası sebep ve çözüm adımı vardır. Bu tür sorunlar, donanım veya yazılımla ilgili olabilir. Aşağıda, sorununuz için birkaç çözüm önerisi bulabilirsiniz:

1. Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleyin

• AMD'nin resmi sitesinden ekran kartınız için en güncel sürücüyü indirin ve kurun.
  • Sürücüleriniz güncel değilse, bu tür sorunlar yaşamanız mümkündür.
  • Eğer zaten en güncel sürücüyü kullanıyorsanız, mevcut sürücüyü kaldırıp temiz bir kurulum yapmayı deneyin. Bunu yapmak için:
    • DDU (Display Driver Uninstaller) gibi bir yazılım kullanarak mevcut sürücüyü tamamen kaldırın.
    • Ardından AMD'nin sitesinden son sürücüyü tekrar yükleyin.

2. Sıcaklık Kontrolü

• Ekran kartınız veya işlemciniz aşırı ısınıyor olabilir. Aşırı ısınma, performans düşüşlerine, ekran kartı hatalarına ve mavi ekranlara yol açabilir.
  • MSI Afterburner veya HWMonitor gibi bir program kullanarak sıcaklık değerlerini kontrol edin.
  • Eğer sıcaklıklar yüksekse, kasa içi hava akışını iyileştirmeyi deneyin. Ayrıca ekran kartının ve işlemcinin fanlarının düzgün çalıştığından emin olun.

3. Güç Kaynağı (PSU) Yetersizliği

• RX 6700 gibi güçlü bir ekran kartı, sisteminizden önemli miktarda güç çeker. Yetersiz bir PSU, oyunlarda hata vermenize neden olabilir.
  • PSU'nuzun watt kapasitesini kontrol edin ve ekran kartınızın gerektirdiği gücü sağladığından emin olun (RX 6700 için önerilen en az 650W PSU).
  • PSU'nun bağlantılarının doğru ve sağlam olduğundan emin olun.

4. VRAM (Video RAM) ve Oyun Ayarları

• RX 6700, 10 GB VRAM'e sahip olduğu için bu miktar, çoğu oyun için yeterli olmalıdır. Ancak, bazı oyunlar gereğinden fazla VRAM kullanabilir.
  • Oyunlarda grafik ayarlarını aşırı yüksek veya aşırı düşük ayarladığınızda stabilite sorunları yaşanabilir. Özellikle PUBG gibi optimizasyon sorunları olan oyunlarda.
    • Texture ve Shadow ayarlarını biraz düşürüp, diğer ayarları dengeleyerek test edin.
    • V-Sync ve FPS limiti kullanarak aşırı yüklenmeyi engellemeyi deneyin.

5. Bellek (RAM) Kontrolü

• RAM'inizde bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için Windows Memory Diagnostic veya MemTest86 gibi araçlar kullanabilirsiniz.
  • RAM hataları da mavi ekranlara neden olabilir.

6. BIOS ve Chipset Sürücü Güncellemeleri

• Anakartınızın BIOS'unu güncellemek, sistemin ekran kartı ve diğer bileşenlerle daha stabil çalışmasını sağlayabilir.
  • Anakart üreticinizin sitesinden en güncel BIOS ve chipset sürücülerini indirin ve kurun.

7. Ekran Kartı Bağlantılarını ve Fiziksel Durumunu Kontrol Edin

• Ekran kartınızın PCIe yuvasına düzgün oturduğundan ve PSU'dan gelen güç kablolarının sıkıca takılı olduğundan emin olun.
  • Eğer kartı yeni taktıysanız, doğru şekilde monte edildiğinden ve gevşek olmadığından emin olun.

8. Oyun Dosyalarını Doğrulama

• Oyunların dosyalarında bozulma olup olmadığını kontrol etmek için Steam veya Valorant oyun istemcisinde oyun dosyalarını doğrulama işlemi yapın.

9. Windows Güncellemeleri

• Windows'unuzun güncel olduğundan emin olun. Eski bir Windows sürümü, donanımla uyumsuz olabilir.

10. Son Çare: Donanımsal Sorunlar

• Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, ekran kartınızda donanımsal bir sorun olabilir. Farklı bir sistemde ekran kartını test edebilir veya servise göndermeyi düşünebilirsiniz.
Bu adımlar, genellikle ekran kartı ve oyun performansı sorunlarını çözer. Mavi ekranlar genellikle donanımsal uyumsuzluk, sürücü hatası veya aşırı ısınma kaynaklıdır, bu yüzden her adımı dikkatlice kontrol etmek önemlidir.

Kişi Yorumladı
Çözüm
Geri