Neler yeni
  • Bu kategoriye kaydolmadan konu açabilir konulara cevap yazabilirsiniz!

Çözüldü R5 7600X RX 6750 XT oyunlarda crash hatası

Bir problem çözüldüğünde bu önek işaretlenir.

ELFDaily Help

ELFDaily Help
Kredi
0
R5 7600X RX 6750 XT oyunlarda crash hatası
Yeni oluşturduğum sistemim gayet güçlü görünüyor. Windows 11 Home'u doğru bir şekilde kurduk ve tüm güncellemeleri, ekran kartı sürücüsünü, BIOS'u ve anakartın chipset sürücüsünü güncelledik. M.2 sürücüsü gibi temel bileşenlerin sürücülerini yükledik. Ancak ekran kartı WattMan hatası verdiği için aşırı saat hızlandırmayı kapatmak zorunda kaldım. Ayrıca anakartta TPM'leri etkinleştirdik ve RAM'in hızını elle ayarladık.

Ancak Valorant gibi oyunlara girdiğimde açılış süresi oldukça uzun sürüyor ve oyun duvar kağıdında takılıyor gibi hissettiriyor. Bir süre oynadıktan sonra oyun beni atıyor. Aynı sorunlar CS:GO, Battlefield 1 ve Hardline gibi diğer oyunlarda da meydana geliyor. Sorunun kaynağı hakkında bir fikrimiz yok. Yardımınızı bekliyoruz.

Çözüm
Yeni oluşturduğum sistemim gayet güçlü görünüyor. Windows 11 Home'u doğru bir şekilde kurduk ve tüm güncellemeleri, ekran kartı sürücüsünü, BIOS'u ve anakartın chipset sürücüsünü güncelledik. M.2 sürücüsü gibi temel bileşenlerin sürücülerini yükledik. Ancak ekran kartı WattMan hatası verdiği için aşırı saat hızlandırmayı kapatmak zorunda kaldım. Ayrıca anakartta TPM'leri etkinleştirdik ve RAM'in hızını elle ayarladık.

Ancak Valorant gibi oyunlara girdiğimde açılış süresi oldukça uzun sürüyor ve oyun duvar kağıdında takılıyor gibi hissettiriyor. Bir süre oynadıktan sonra oyun beni atıyor. Aynı sorunlar CS:GO, Battlefield 1 ve Hardline gibi diğer oyunlarda da meydana geliyor. Sorunun kaynağı...

ELFDaily

#code
Yönetici
Kredi
14

Ancak Valorant gibi oyunlara girdiğimde açılış süresi oldukça uzun sürüyor ve oyun duvar kağıdında takılıyor gibi hissettiriyor. Bir süre oynadıktan sonra oyun beni atıyor. Aynı sorunlar CS:GO, Battlefield 1 ve Hardline gibi diğer oyunlarda da meydana geliyor. Sorunun kaynağı hakkında bir fikrimiz yok. Yardımınızı bekliyoruz.

Oyun performansı ve kararlılığı sorunlarına daha fazla yaklaşmak için aşağıdaki adımları da deneyebilirsiniz:

1. Temiz Bir Kurulum: Eğer daha önceki bir işletim sistemi veya yazılım yüklemesi yaptıysanız, temiz bir Windows kurulumu düşünün. Bu, potansiyel yazılım çakışmalarını ve hatalarını çözebilir.
  2. Oyun İçi Ayarlar: Oyunların kendisindeki ayarları gözden geçirin. Özellikle, oyunların grafik ayarlarını daha düşük seviyelere getirerek başlayın ve performansı kontrol edin. Daha sonra ayarları yavaşça artırarak en iyi dengeyi bulun.
  3. Güç Yönetimi Ayarları: Windows güç yönetimi ayarlarını tekrar kontrol edin ve en yüksek performans moduna alın. Bu, işlemci ve diğer bileşenlerin tam kapasitede çalışmasına yardımcı olabilir.
  4. Sürücü Geri Dönüşleri: Eğer yeni sürücüler sorunlara neden oluyorsa, eski sürücülere geri dönmeyi düşünün. Bazı sürücü güncellemeleri istikrarsız olabilir.
  5. Bellek Sorunları: Bellek sorunlarını kontrol edin. Windows'un dahili Bellek Teşhisi aracını kullanarak RAM'inizi test edebilirsiniz. Eğer hatalar bulunursa, RAM modüllerini teker teker test edin veya değiştirin.
  6. v*rüs Taraması: Bilgisayarınızı güncel bir antivirüs programı ile tarayın. Potansiyel kötü amaçlı yazılımları temizlemek performansı artırabilir.
  7. Oyun İçi Sorunlar: Oyunlarınızın kendileri hatalı olabilir. Oyun geliştiricilerinin destek sayfalarını veya forumlarını kontrol edin, belki de oyunlarınız için özel bir düzeltme veya güncelleme mevcuttur.
  8. Düşük Disk Alanı: Eğer sistem sürücünüzde yeterli boş alan yoksa, bu oyun performansını etkileyebilir. Disk temizleme aracını kullanarak gereksiz dosyaları silin veya daha fazla depolama ekleyin.
  9. BIOS Güncellemesi: Anakartın BIOS'unun en son sürümünü yüklediğinizden emin olun. BIOS güncellemeleri, uyumsuzlukları düzeltebilir.
  10. Görev Yöneticisi İzleme: Oyunları çalıştırırken Görev Yöneticisi'ni açarak hangi süreçlerin kaynakları çok fazla kullandığını gözlemleyin. Bu, sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir.
Eğer yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse, donanım veya yazılım uyumsuzluğunu tespit etmek ve düzeltmek için daha fazla inceleme gerekebilir. Eğer hala yardıma ihtiyacınız varsa, oyunlarınızın ve donanımınızın ayrıntılarını içeren bir teknik destek hizmetine başvurmanız faydalı olabilir.

Kişi Yorumladı
Çözüm
Geri